Včera brzy ráno 15.1 2021 v 5:20SEČ došlo k obřímu výbuchu sopky v souostroví Tonga. To je od našeho území vzdálené přibližně necelých 17 000 kilometrů. Výbuch sopky byl extrémně rychlý a výrazný. Do svého okolí tak uvolnil mohutnou tlakovou vlnu (rychle se šířící vlnu zhuštěného vzduchu), která se rozšířila do všech světových stran po celém světě. Tlaková vlna se šířila přibližně rychlostí zvuku a o 15 hodin později dorazila přes Asii dokonce i nad naše území.
Přechod tlakové vlny od západu se u nás projevil včera večer mezi 20:00 až 21:00. Na meteorologických stanicích byl pozorován nejdříve prudký vzestup tlaku o 1 hPa a následný rychlý pokles o přibližně 1,5 hPa.
Bližší okraj rázové vlny k nám dorazil po 15 hodinách.Okraj vlny,který se vydal vzdálenější cestou a musel urazit více jak 23 500km k nám dorazil ve 02:40 v neděli v noci.Časy průchodu odpovídají rychlosti šíření vlny okolo 1100km/h,což je hodnota přibližující se rychlosti vzduchu ve vzduchu.Obě vlny se střetly kdesi nad Saharou na jihu Alžíru,kde leží protilehlý bod vůči místu erupce
Následně nás mezi 02:00 a 03:00 zasáhla druhá tlaková vlna, která tentokrát přišla z druhé strany od Afriky (delší cestou kolem Zeměkoule). Opět se projevila zakolísáním tlaku vzduchu (ale již méně výrazným). Vliv na jiné meteorologické prvky již tlaková vlna neměla. Jedná se o zcela výjimečnou situaci. Běžně se výbuchy sopek tak silnou rázovou vlnou po celém světě neprojevují.
Přechod rázové vlny šlo změnami tlaku vzduchu pozorovat na všech meteorologických přístrojích (i domácích). Vliv na zdraví člověka ovšem žádný nemá. Obecně jsou za silné změny tlaku vzduchu označované ty, při kterých se tlak změní alespoň o 3 hPa za 3 hodiny. Ty již citlivější lidé mohou pociťovat.
Satelitní snímky ukázaly, jak se nad mořskou hladinou zvedl obrovský, až pět kilometrů široký oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba 20 kilometrů.
Erupce trvala osm minut a byla natolik hlasitá, že ji jako vzdálený hřmot popsali i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži. Sonický třesk zaslechly podle agentury AP i obyvatelé Aljašky. Vlna cunami způsobená výbuchem zasáhla pobřeží Tongy, Fidži či Americké Samoy, ale i Japonska či Spojených států.