Vytvořte si webové stránky

Návštěvnost

 

 

Projekt NetStranky.cz doporučuje

 
Navigace: meteostaniceolsi > Článek o max teplotě

Článek o max teplotě

Přesto, že se o to nesnažila, stala se Zdeňka Polanecká z Dobřichovic slavná. Právě u ní na zahradě byl totiž v pondělí naměřen teplotní rekord 40,4 °C, to je o dvě desetiny víc, než byl dosavadní rekord z roku 1983.
Na zahradě Zdeňky Polanecké v Dobřichovicích byl naměřen český teplotní rekord

Na zahradě Zdeňky Polanecké v Dobřichovicích byl naměřen český teplotní rekord - 40,4°C. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Děláme rekonstrukci na domě, zrovna jsem byla s dělníky, když přišel můj syn a řekl: Mami, jsme slavní," smála se Polanecká.

Proč rekord padl právě v Dobřichovicích? Do Česka se v těchto dnech dostal velmi teplý vzduch ze Sahary. Dobřichovice jsou na obou březích Berounky, uzavřené z jedné strany viničními stráněmi, z druhé začátkem Brd.

"Je to takový velký kotel. Jako přírodovědci mi ty podmínky přišly zvláštní, upozorňovala jsem na to, když hlásili z Klementina tolik a tolik, že Dobřichovice musí mít víc," řekla vystudovaná botanička Zdeňka Polanecká s tím, že jí to vždy vysvětlili lidským faktorem, tak mlčela a nechala Klementinum zvítězit. "Ale teď měříme digitálně a je to tam."

Údaje o počasí na své zahradě zaznamenává už sedmadvacet let, meteorologickou stanici provozovanou ČHMÚ má od dubna loňského roku a bylo to pro ni splněním snu. "Vedl mě k tomu táta, který byl velký fanda, vždycky řekl: Zdeni, běž na verandu, nasliň si prst a podívej se, odkud fouká, jestli od kasáren, nebo od sousedky. A on už věděl, jestli je to východ, nebo západ," usmívá se.

V centru města rekord nepadne

V Dobřichovicích na jedné z nejteplejších strání však padají rekordní teploty i v zimě. Dobřichovice leží v údolí, což brání proudění vzduchu, a horký i studený vzduch se v nich drží. Teplota běžně kulminuje v 15 hodin, teplotní rekord však padl až po 16. hodině. Při pravidelném měření ve tři odpoledne ukazovala dobřichovická stanice "pouze" 39,02 °C.

Na stanici v Praze-Uhříněvsi, která držela dosavadní rekord z roku 1983, naměřili v pondělí 38,3 °C. "Ale v roce 1983 v Dobřichovicích ještě neměřili, takže to nemůžeme moc srovnávat," řekl Luboš Němec z oddělení meteorologie a klimatologie ČHMÚ.

V Dobřichovicích je malá nadmořská výška a jsou relativně daleko od centra města, kde jsou maxima potlačena. Rekord padl v pondělí i v pražské Libuši, ale je téměř vyloučeno, aby ten absolutní naměřili ve větším městě. "Uhříněves už je od centra natolik daleko, že to možné je, ale například na Karlově určitě nebude," řekl Němec.

Teplotní rekordy padaly v pondělí po celé republice, je tedy pravděpodobné, že v Dobřichovicích padlo historické maximum díky souhře příznivých okolností. "Ale rekordů, i když ne takhle vysokých, už tady padlo víc. V teplotách si konkurujeme s nedalekou Řeží u Prahy, kde měli rekord v neděli," upřesnila Polanecká

Zdroj: http://praha.idnes.cz

 
© meteostaniceolsi.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma